כל המידע הדרוש עבור חיות המחמד שלכם

איך מגדלים כלב וחתול ביחד?

זה אולי נשמע לכם כמו פנטזיה לא מציאותית, אבל תופתעו לשמוע שאין שום סיבה בעולם שכלב וחתול לא יכולים לחיות יחד בהרמוניה, להיות החברים הכי טובים, לשחק אחד עם השני ואף לישון ביחד.
לפני שנספר לכם איך אפשר לעשות את זה בהצלחה, בואו נלמד קצת על השוני בין החתולים לכלבים.

ההבדלים בין כלבים לחתולים

כלבים הם חיית להקה, בדיוק כמו אבות אבותיהם הזאבים הם חייבים להיות חלק מקבוצה כלשהי. לא משנה אם הלהקה היא כלבים נוספים, בני אדם ואף בעלי חיים ממין אחר.  כמו כן, כלבים אוהבים לנדוד. לא משנה לאן העיקר שהם צועדים עם הלהקה שלהם. בעלי כלבים שיוצאים עם כלבם להליכה, לא רק מוציאים אותם לשם עשיית צרכים, אלא לענות להם על הצורך לנדוד, לטייל, לחקור את הרחובות והשטחים.

חתולים לעומתם הם חיות טריטוריאליות. הם יעדיפו להישאר בשטח שלהם, ולא לנדוד או להתרחק משם אלא אם כן הם חשים בסכנה. בדרך כלל חתול שעוזב את הטריטוריה שלו, הופך להיות חסר בטחון ואינו מרגיש בטוח.
הבדל נוסף הוא שהחתול שייך למשפחת החתוליים – נמרים, טיגריס, ברדלס ועוד. וכמו אבות אבותיהם, החתולים הם חיות סוליטריות, שחיות, צדות ושורדות לבדן.

למרות השוני בין שני המינים, עם השנים החתולים המבויתים פיתחו את הצורך להיות חלק מהלהקה, חלק מהמשפחה ולמרבה ההפתעה ישנם חתולים שיוותרו על ההרגל להיות לבדם באיזו פינה נסתרת בבית ויעדיפו לשבת עם שאר בני המשפחה בסלון.

ההיכרות הראשונית

אז איך מכירים ביניהם בפעם הראשונה?
אם יש לכם כבר כלב בבית והחתול הוא התוספת החדשה, הדבר הראשון שאתם צריכים להיות בטוחים בו הוא שהכלב שלכם אינו תוקפן לחיות אחרות! אם אתם בטוחים שהכלב שלכם לא יזנק על החתול במטרה להביס אותו מיד, אפשר להמשיך בתהליך ההיכרות. אם אתם חוששים שהכלב שלכם עלול להגיב בצורה תוקפנית, או בין תחביביו העיקריים הוא "צד" חתולים יש להתייעץ עם מאלף כלבים או מומחה להתנהגות כלבים ולא לקחת סיכונים מיותרים.
ביום הראשון של החתול החדש בבית, יש לקחת בחשבון שהחתול גם ככה לא מרוצה מהמעבר.
כפי שאמרנו, חתולים מיסודם אינם אוהבים לנדוד ולעזוב טריטוריות מוכרות ולכן המעבר לבית חדש יכול להיות מעט טראומטי ומלחיץ עבורם. חשוב לתת להם זמן להתרגל לבית החדש. מומלץ בתור התחלה לשים את החתול בחדר מבודד, עם דלת שניתן לסגור ובו תניחו את ארגז החול, קערות המים והאוכל, מקום מרבץ ומשחקים לחתולים. יש לאפשר לחתול לטפס על משטח כלשהו, בין אם זה מתקן מיוחד לחתולים או אפילו מדף שאם וכאשר ירגיש מאוים הוא יוכל לטפס למעלה ולהרגיש הרבה יותר בטוח.
לאחר שתרגישו שהחתול משוטט בחדר בביטחון, משחק, אוכל, מתנקה ומתנהל בצורה רגילה, זה הזמן לעבור לשלב הבא.
אל תשכחו, לכלבים וחתולים יש חוש ריח מצוין. כבר ביום הראשון שהחתול היה לבדו בחדר, האמינו שהוא יודע שיש כלב בבית ולהיפך.

מוכנים לעבור לשלב הבא?

השלב הבא יהיה כאשר אתם מרגישים שגם הכלב וגם החתול מרגישים בנוח לאור השינויים. לדוגמא, אם הכלב מתקרב לחדר שבו שוהה החתול והוא מריח מתחת לדלת ומכשכש בזנבו, סימן שהכלב שלכם רוצה לפגוש את החבר החדש. לעומת זאת אם הוא מגלה תוקפנות, פחד או מרגיש מאוים, סימן שעדיף שהדלת תישאר סגורה.
הפגישה הראשונה בין השניים צריכה להיעשות שכולם נמצאים במצב רגוע ושלו. אם הכלב שלכם קופצני ומתלהב גם אם הוא לא מתכוון להזיק, מומלץ לקשור אותו ברצועה ובכך לשלוט בתנועות שלו במידה והוא יגזים מעט. רצוי שהחתול יהיה זה שייגש אל הכלב ויעשה את זה מרצונו החופשי. אין להכריח, להרים או לקחת בכוח את החתול אל הכלב! אם הכל יעבור חלק והכלב יישאר רגוע, רוב הסיכויים שהשניים ינסו להריח אחד את השני ככל שאפשר. אם לרגע החתול ירגיש מאוים ויקמר את גבו או ינשוף וינהם על הכלב, לא צריך להיבהל. זה לא אומר שהחתול תוקפן או שאין סיכוי שיסתדרו. זו בסך הכל הדרך של החתול לומר 'אני מרגיש מאוים, אני מבקש מרחק'.
חשוב להשאיר לחתול "פתח מילוט" למקרה שלא ירגיש בנוח ואת האפשרות לטפס לגובה. אפשרות זו יכולה להועיל מאוד במידה והכלב והחתול נמצאים באותו חדר והחתול עדיין מפוחד. אם החתול יטפס למקום גבוה ו"ישקיף" על הכלב זו תהיה דרך מעולה בשביל השניים להכיר מבלי שהוא ירגיש מאוים.

במקרה והכל עבר חלק, תנו לדברים לקרות מעצמם. אל תאיצו באף אחד מהם ותבינו שתפיסת הזמן אצל בעלי חיים שונה משלנו. כל אחד בזמנו ירגיש שאין סיבה לחשוש מהאחר ואתם תוכלו לצפות בתהליך החיבור בין השניים, כמו משחק משותף, התחככות החתול בכלב וכד'. אם אתם רוצים לעודד אחד מהם או את שניהם יחד על התנהגות טובה תוכלו להיעזר בחטיף, מילה טובה או ליטוף. אל תשכחו שגם הנוכחות שלכם והאנרגיה שאתם מקרינים עליהם חשובה לדינאמיקה מוצלחת ואם תנהגו ב"היסטריה" או תהיו לחוצים גם הכלב והחתול ירגישו בכך.

לסיום,
חשוב להכיר את אופיו של החתול והכלב לפני שמפגישים ביניהם. חשוב לדעת לקרוא את שפת הגוף שלהם במקרה של מצוקה או אזהרה כלשהי.
בעיקרון כל מקרה הוא לגופו אך מניסיון אנו יודעים על בתים רבים שמגדלים בכיף חתולים וכלבים והם אפילו החברים הכי טובים שיש!
בהצלחה !