כל המידע הדרוש עבור חיות המחמד שלכם

איך מגדלים כלב מאושר?

איך מגדלים כלב מאושר?

אם החלטתם לצרף כלב למשפחה, או שכבר יש לכם כלבלב בבית, תשאלו את עצמכם האם הוא מאושר? האם אתם עונים על הצרכים שלו וכמה באמת אנחנו יודעים על חברינו שהולך על ארבע?
בכדי שנבין את הצרכים הבסיסיים של חברינו הטוב, נחזור קודם לאבות אבותיו הקדומים של הכלב – הלא הוא הזאב.

כלב, בדיוק כמו הזאב זו חיית להקה. בטבע, חיים הזאבים ביחד כלהקה והם אינם נפרדים. הם צדים ביחד, אוכלים ביחד, שומרים אחד על השני כאשר מישהו מנסה לפגוע בהם או באחד מחברי הלהקה והם מתנהלים בצורה מסודרת והיררכית שברורה לכל חברי הלהקה. בכל להקת זאבים ישנו מנהיג להקה. אין זה משנה כלל אם המנהיג או זכר או נקבה. המנהיג לרוב הוא הזאב הדומיננטי, ששולט בשאר חברי הלהקה בצורה אסרטיבית וברורה. המנהיג הוא שמוביל את הלהקה בזמן שהם נודדים, יוצאים לציד ואף צריכים להתרבות.

כיום, הכלבים אמנם מבויתים ולא חיים בטבע כמו הזאבים, אך עדיין הצורך שלהם בלהקה ובמנהיג להקה טמונים בהם וללא להקה (שיכולה לכלול אפילו אדם אחד בלבד) וללא מנהיגות, עלולות להתעורר בעיות התנהגות לא פשוטות.

אז מהי הלהקה ואיך נדע מי המנהיג?

הלהקה בחיים המבויתים של הכלב היא כמובן המשפחה האנושית שלו. להקה כאמור לא חייבת להיות משפחה גדולה עם ילדים אלא גם אדם אחד בלבד, או אדם המגדל מספר חיות מחמד. כל הנמצאים בבית נחשבים בעיניו של הכלב לבני הלהקה. כלב רוצה וצריך להרגיש משויך ללהקה כלשהי, ולכן אם יצא לכם לראות כלבי רחוב או כלבי טבע, רוב הסיכויים שתראו אותם מתהלכים כלהקה הכוללת שניים עד מספר רב של כלבים.

אז מי מנהיג הלהקה בבית שלכם?

אם הכלב שלכם מעיר אתכם ב 5 לפנות בוקר כי מתחשק לו לצאת או לשחק, אם הכלב שלכם הולך לפניכם (ומושך ברצועה) במהלך הליכה, אם הכלב שלכם נובח עליכם כשהוא רוצה משהו מכם, אם הכלב שלכם אינו מקשיב לכם שאתם מצווים עליו לעשות משהו, אם הכלב שלכם מגונן עליכם בצורה יוצאת דופן כמו לתקוף אדם או חיה אחרת המתקרבת אליכם, או שמציק לכם במהלך הארוחה שלכם – הכלב שלכם הוא מנהיג הלהקה.

אולי בעולם מקביל זה לא היה כל כך נורא אם הכלב היה לוקח עליו את הפיקוד ומנהיג אתכם. אך בימים אלו, כל עוד הכלב חי תחת קורת הגג שלנו, תחת חוקים ומשמעת שיש בכל בית ובכלל בכל מדינה, אין זה בריא כלל לתת לכלב להיות מנהיג הלהקה.

גם כאן, כדי שנדע להפוך למנהיגי הלהקה, נחזור לגנים הטמונים בכלבים עוד מהימים שהם היו זאבים. מהם הסימנים הברורים שהאדם הוא מנהיג הלהקה?

 •  משמעת
  הדבר הראשון שכלב חייב לקבל מאתנו זה לאו דווקא חטיף או חיבוק אוהב אלא משמעת !
  כלב חייב שמישהו יוביל אותו, יקבע לו חוקים וכללים והכלב גם ישמח לציית להם, תתפלאו…
  ברגע שאין משמעת והבעלים אינו אסרטיבי דיו לחנך ולשלוט בכלב, לכלב לא תהיה ברירה אלא לקחת את המושכות לידיו.. וכאן מתחילות הבעיות.
  ברגע שנכנס אליכם כלב הביתה, עליכם לקבוע חוקים ומגבלות ברורים וכל שאר בני הבית חייבים לנהוג בדיוק על פי חוקים אלו כלפי הכלב, אחרת פקודות שונות או וויתורים למיניהם יגרמו לבלבול אצל הכלב והוא אינו יציית לכם כראוי. בבית המשפחה, כל אדם מהסבתא ועד לתינוק הקטן חייבים להיות המנהיגים והכלב צריך להבין שהוא האחרון בהיררכיה המשפחתית שלכם.
 •  מזון
  בקבוצה של זאבים בטבע, מי שזוכה לאכול ראשון הוא כמובן המנהיג. הוא מקבל את הנתח הגדול ואף אחד מחברי הלהקה לא יעז לגנוב לו חתיכה..
  לכן, ניתן לאמץ את השיטה הקדומה הזאת ולהתאמן עם כלבנו.
  אנחנו, כל תושבי הבית האנושיים מהגדול עד התינוק הקטן, יאכלו לפני שהכלב מקבל את האוכל שלו. לאחר שסיימנו לאכול, ניתן לכלב שלנו את האוכל שלו (אוכל שמיועד לכלבים) כאשר הוא נמצא במצב שליו וכנוע. לא נרשה שיקפוץ עלינו, לא נרשה שיתלהב ובטח לא לקחת לנו מהיד את האוכל. כאשר הכלב שרוי במצב רגוע, ניתן לו את קערת האוכל שלו. כך הוא למד שהוא אוכל אחרון ושאנחנו, המנהיגים קובעים ומחליטים מתי הוא יכול לאכול.
 •  טיולים
  בדיוק כמו הזאבים, כלבים חייבים לצאת להליכות. זאת ההזדמנות שלהם להתחבר לאימא אדמה ולהרגיש כבעלי חיים, כי לא משנה כמה הם מבויתים, כלבים לא יכולים לחיות בתוך בית או בתוך חצר ולא לצאת לטיולים!
  כמו שאנחנו בני האדם מתעדכנים במה שקורה אצל שכנינו, חברינו, בחדשות דרך כל מיני אמצעים כמו טלפון, אינטרנט, הודעות, עיתונים וכו' גם הליכה של כלבים זו הדרך שלהם להתעדכן בכל המתרחש מתחת לאפם. כלבים שלא זוכים להיחשף להליכות קבועות יפגינו בעיות פסיכולוגיות קשות כגון תוקפנות, חרדות ובעיות חברתיות.
  מטרת הטיול, מלבד עשיית הצרכים היא לדאוג שהכלב ייחשף לסביבה שלו, לחיות אחרות, לריחות, לכלבים אחרים ובני אדם זרים.
  טיול או הליכה עם הכלב, מחזקת את הקשר בין הכלב לבעליו. בדיוק כמו בטבע, גם כאן הצעדה יחדיו מדגישה את עניין הלהקה וקביעת מנהיגות.
  בהליכה עם הכלב, חשוב לשמור כי אתם המובילים, הכלב לא יכול לעשות כרצונו ובמידה ועושה כך יש לתקן אותו באותו הרגע.
 •  פעילות גופנית
  מעבר להליכות, כלבים ברובם נמרצים וחייבים להוציא מרץ. בחרו מקום שאינו מסכן אותם כמו גינת כלבים סגורה או חוף ים שמותר לשחרר בו כלבים ופשוט תתנו לו לרוץ…
  אם הקפדתם על החוקים לשמירה על המנהיגות וכללי המשמעת, חוויה זו יכולה לעבור בשלום, שהרי הכלב ישתולל וייהנה וכמובן יקשיב לכל מה שתבקשו ממנו.

לסיכום, גידול כלב יכולה להיות חוויה מדהימה לכל אדם בכל גיל. אך מעבר לצורך שלנו לגדל כלב מסיבות כלשהן, אנו חייבים לשים בראש ובראשונה את צרכיו של הכלב ולהבין אותו. לדעת שמנהיגות ומשמעת חייבים להיות בעדיפות עליונה, שחשיפה לעולם החיצון ופעילות גופנית הם חובה! לכל כלב בכל גיל, ואם נקפיד על החוקים הבסיסיים האלה, נגדל כלב מאושר, בריא ומאוזן. ועכשיו אפשר לתת לו נשיקה.