כל המידע הדרוש עבור חיות המחמד שלכם

לגדל ילדים עם חיית מחמד

על ילדים וחיות אחרות…

מחקרים רבים מצביעים על כך שחשוב ואף מומלץ לגדל ילדים וחיות מחמד תחת אותה קורת גג.
לכם ההורים זה אולי נשמע כמו כאוס בבית או אפילו קצת מלחיץ ואתם חושבים שבסוף היום כל המטלות לגידול חיית המחמד יפלו עליכם, בנוסף לשאר המטלות…אך זה לא בהכרח חייב להיות כך.

בחירת חיית מחמד

אז הילד משגע אתכם שהוא רוצה כלב גדול, או סוס בחצר… אז …? אתם ההורים חייבים להפעיל שיקול דעת ולהחליט איזו חיה מתאימה לכם ולשאר בני הבית מבחינת תנאי מחייה (גודל הבית, חדר מיותר, מרפסת, גינה וכד'), מבחינת גילאי הילדים, מי יישא בנטל ויהיה אחראי על הטיפול בחיה, מצב כלכלי וכד'.
יש לקחת את כל השיקולים בחשבון, לדוגמה: אם יש לכם דירה קטנה בבניין קומות, הילדים צעירים מדיי לצאת לבדם וההורים נעדרים רוב שעות היום – רצוי לקחת בעל חיים קטן שאינו דורש טיפול רב כגון: דגים, שרקנים, ארנבות  וכד'.
אם אתם רוצים חיה יותר גדולה אך עצמאית שאינה דורשת טיפול בכל כמה שעות, חתול יכול להתאים לכם.
לעומת זאת, החזקת כלב בבית דורשת טיפול רב ויותר תשומת לב משאר חיות המחמד. אם אתם כהורים רואים את זה כבר ביצוע ולא כמשימה בלתי אפשרית ויש לכם את האפשרות לדאוג לכל צרכי הכלב  רק אז אנו ממליצים לאמץ כלב.
כמה טיפים ונקודות חשובות לגידול כלב (נקודות אלו הן מעבר לדברים הבסיסיים שכל חיית מחמד צריכה לקבל כמו אוכל, מים, מקום לישון, טיפול רפואי וכו'):

  • כלב חייב לצאת לטיול 3 פעמים ביום לפחות לשם עשיית צרכים ומענה על הצורך שלו "לנדוד".(קשור ברצועה!)
  • כלב חייב לקבל חינוך ומשמעת בסיסית מבחינה התנהגותית בבית, קביעת חוקים (מה מותר ומה אסור) וכן התנהגות במהלך הטיולים/ ביקור במקומות ציבוריים.
  • כלב חייב לקבל יחס ותשומת לב בין אם זה משחק בכדור או סתם ליטוף, כלבים לא אוהבים להיות לבדם וחשוב לדאוג שיש מי שיתייחס אליהם במהלך שעות היום.

היתרונות בגידול חיית מחמד

  • מבחינה בריאותית – מחקרים רבים מוכיחים כי ילדים הגדלים עם חיות מחמד חולים פחות, המערכת החיסונית שלהם חזקה יותר ומשפרת את היכולת להילחם במחלות ולהבריא יותר מהר ובנוסף תורמת להפחתה בסיכוי לפתח אסטמה ואלרגיות בגיל מבוגר יותר. כיום נעזרים בבעלי חיים לטיפול בתחומים שונים כגון : ילדים עם הפרעות התנהגות, לקויי למידה, נכויות, פוסט טראומה ולחצים ועוד
  • תחושה של הצלחה ושגשוג – ילד שמטפל בבעל חיים, לא משנה אם תפקידו להאכיל את הדגים בשעה מסוימת או להוציא את הכלבה להליכה, משימות אלו גורמות לילד להרגיש שהצליח בביצוען וגורמות לו לתחושה של הצלחה.
  • כושר גופני – אם יש לכם כלב והילדים מוציאים אותו להליכה ולמשחקים בחוץ, אין ספק שזה תורם לפעילות הגופנית והפן הבריאותי.
  • פיתוח אמפתיה ודאגה – לא משנה איזה בעל חיים יש לכם, הילד לומד דרכו מהי דאגה לאחר, התחשבות בצרכים וברצונות של חיה אחרת ורגישות לקטנים ולחסרי ישע ממנו. הילדים מפתחים תחושה של "הורות" כלפי החיה הקטנה שזקוקה להם.
  • ביטחון עצמי – ידוע שילד שגדל עם חיית מחמד חש פחות בדידות, פחות אכזבות (חיה נתפסת כנאמנה בעיניו), הערך העצמי שלו גדל בעקבות האהבה שהוא מקבל מהכלב או החתול, תחושה של בטחון וגם אם מישהו הקניט אותו בכיתה בבוקר, חיית המחמד מסיתה את מחשבותיו למקומות טובים יותר ואף לעתים הילדים "מספרים" לחיה מה עבר עליהם היום.
  • אחריות – ילדים שדואגים לחיית מחמד, בין אם להאכילם, לשחק איתם, לנקות את השירותים וכד' הופכים לילדים אחראיים ובוגרים יותר. מצד אחד הם נהנים לטפל בהם וזה לא נראה כמו "עונש" עבורם, ומצד שני ההורים מחזקים אותם על ביצוע המטלות ובכך תורמים להתפחות האישית שלהם.

לסיכום

גידול חיית מחמד בבית עם ילדים יכולה להיות חוויה מעצימה ונהדרת. החיה תתרום למצבו הנפשי, ההתנהגותי ואף הבריאותי של ילדכם ובנוסף לכל, זה פשוט כיף.
חשוב לזכור שאמנם אנחנו מביאים את הכלב או החתול בשביל הילדים שלנו, אך חייבים לדאוג גם לחיה ולענות על כל צרכיה בשביל שכולם יחיו בהרמוניה ובאושר תחת אותה קורת גג.
תיהנו!